Sunly mBank Poland

Sunly kindlustas 66 miljonit eurot päikesejaamade ehitamiseks Poolas 

Sõltumatu energiatootja Sunly sai 65,9 miljonit eurot projektirahastust Poola ühelt suurimalt pangalt mBank eesmärgiga arenda ligi 100 MW päikeseparke. Ettevõte kasutab finantseeringut 58 projekti käimalükkamiseks üle riigi.  

MBank rahastus katab Poolas 58 päikesepargi ehituse, millest enamik asuvad Lõuna-Poolas. Näiteks refinantseeritakse eelmisel aastal käivitatud Sunly suurim, 60 MW võimsusega päikesepark Rzezawas, Krakówi lähedal. Tegemist on ühe massiivseima päikesepargiga Poolas. Rzezawa park suudab katta keskmise energiatootmisega 65 000 MWh aastase energiavajaduse 30 000 kodumajapidamises.  
 
Ettevõtte tegevjuhi ja asutaja Priit Lepasepa sõnul on Poola äärmiselt atraktiivne turg. „Poola on tänaseks teine suurim taastuvenergia turg Euroopa Liidus, millel on märkimisväärne kasvupotentsiaal. Prognoosid näitavad, et järgmise kolme aasta jooksul ootame tootluse kahekordistumist ning Sunly kavatseb sellele kasvule oluliselt kaasa aidata. Järgnevatel aastatel kavandame 4,6 GW koguvõimsusega päikese- ja tuuleparkide rajamist Poolas ja Baltikumis, muuhulgas koos vastava salvestustehnoloogiaga. Oleme põnevil, sest meil on pardal partner nagu mBank, kes tunnetab taastuvenergiaturu potentsiaali ja selle tähtsust Poola energiatarbijatele,” sõnas Lepasepp

Sunly sisenes Poola turule 2019. aastal, kui alustas koostööd Alsevaga – juhtiva suurte päikesefarmide arendaja ja EPC-lepingu alltöövõtjaga Poolas. Eelmisel aastal viis Sunly lõpule Alseva kontserni 100-protsendilise omandamise. Samal ajal omandasid Alseva grupi varasemad omanikud osaluse Sunlys. Sunly omab Poola turul ainulaadset võimekust hallata kogu projekti elutsüklit, sh arendust, disaini, ehitust, hooldust ja varahaldust. 

2023. aastal kaasas Sunly ligikaudu 200 miljonit eurot oma olemasolevatelt investoritelt, Prantsuse fondilt Mirova ja Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupangalt (EBRD) päikese- ja tuuleparkide arendamiseks ning ehitamiseks Baltikumis ja Poolas. Sunly on avatud kapitali kaasamiseks pankadelt ning professionaalsetelt võlakirjade ja aktsiate investoritelt edasiste tegevuste finantseerimiseks.  

Sunly investeerib ka alustavatesse ettevõtetesse, mis tegutsevad energia, varustuse, materjalitehnoloogia ja liikuvuse valdkonnas. Ettevõtte portfellis on 16 varajase faasi ettevõtet, kelle väärtused kattuvad Sunly omadega.