Sunly võimestab energiainnovatsiooni

Sunly on panustanud rohetehnoloogia idufirmadesse üle 8,5 miljoni euro ning kaasanud raha täiendava 10 miljoni euro investeerimiseks. Oleme otsustanud 5% oma kapitalist suunata startuppidesse, kes tegutsevad valdkondades, millesse me ise usume ja tahame panustada – taastuvenergia, energiasalvestus, e-mobiilsus ning nutikad linnad & võrgud. Kuidas me seda teeme? Loe intervjuust Sunly innovatsioonijuhi Rasmus Uddega

Miks Sunly peab oluliseks innovatsiooni panustada? 

Tuleviku kõige suurimad energiafirmad ei pruugi täna veel eksisteerida ja me tahame nende algusloos kaasas olla. Näeme, et alustataval firmal, eriti firmal, mis tegutseb kapitalimahukal turul, võib olla väga raske raha kaasata, seega püüame seda teekonda siluda. Meie enda investorid juba teavad, et kui nad tulevad Sunlysse, siis ei liitu nad üksnes energiaettevõtte, vaid ka taastuvenergeetika platvormiga.  

Investorid on muutunud julgemaks energeetika valdkonda investeerimisel. Esiteks on  varasemate ettevõtete juhtidel tekkinud rohkem algkapitali, millega nad ingelinvesteeringuid teevad. Lisaks on käimas energiakriis ja kriisi lahendustesse investeerimine on juba ajalooliselt huvitav võimalus olnud.  

Millised täpsemalt Sunly toetab? 

Nendeks on elektrifitseerimise valdkonna idufirmad, kes tahavad midagi ägedat ära teha, kuid kes on ka põhjalikult läbi mõelnud, kuidas seda teha. Ainult ideede peale me raha ei anna, küll aga saadame need Beamline kiirendisse. Kui idee on valideeritud, siis tasub meid täiendavate investeeringute tarbeks taas üles otsida. 

Miks võiks startupid Sunly poole pöörduda? 

Me suurim eelis peitub nendes viies valdkonnas, kuhu investeerime ja kus me ise tegevad oleme. Startupi jaoks tähendab see, et lisaks investoriks olemisele on Sunly tema jaoks ka esimene klient. Me otsime pidevalt innovaatilisi võimalusi, kuidas parandada oma põhiäri, mis ühtlasi tähendab, et me ka teame ja märkame oma valdkonna kitsaskohti. Saame alustavale ettevõtjale pakkuda erialalist tippteadmist, lisaks äriarendust ja muud tuge, sh ruume enda juures. Väga tihti katame ära infoaugu, mida tegijad ei teadnud üldse eksisteerivat.  

Mis on Sunly innovatsiooni investeeringute juures iseäranis unikaalset? 

Meile pole riistvarasse investeerimine probleem, sest mõistame, et kliimamuutuste ohjeldamise suurim mõju tekib kui lähme tarkvarast kaugemale ning kombineerime tark- ja riistvara lahendusi. Seega proovime teadlikult vähendada lõhet nende kahe maailma vahel.  

On levinud teadmine, et riistvara arendajad vajavad kohe suuri summasid ning tarkvara saab arendada väga kiiresti. Tegelikult pole kumbki väide õige. Eriti alguses saab väiksemate summadega palju ära teha, nt valideerida, kas turg üldse eksisteerib või kas lahendus töötab nii nagu vaja. Ja kui kiirusest rääkida, siis tootearenduses võtavad asjad alati kaks-kolm korda rohkem aega kui esialgselt plaanitud. 

Milliseid edulugusid võid juba esile tuua? 

Häid näiteid on juba päris mitmeid. Näiteks Beamline kiirendist välja kasvanud Tesla rent Beast, kuhu tänaseks on Sunly ka otse investeerinud ja kes opereerib juba Eesti, Läti, Soome ja Norra turul, kuid laieneb veelgi. Beast on idumaailma õpikunäide, kui kiiresti võib äriideest jõuda päris ärini. 

Teine edulugu tuleb ülikoolist, mis ilmestab hästi, kuidas teadustööst saab spinoffida äriarendust ning kuidas teha seda teadusgrantide abil, kuid samal ajal ärilist poolt mitte unarusse jättes. Tegu on Up Catalyst iduettevõttega, kellega suhtlevad juba enamik suurimaid elektriautode akude tootjaid.  

Kas keegi Sunly portfellis on iduettevõtluse faasist edukalt ka edasi liikunud? 

Hästi tegutseva kasvuettevõte faasi on jõudnud Solarstone, mis oli meie esimene investeering 2019. aastal ja kus olime nende jaoks esimene investor. Päikesekatuseid tootval Solarstonel on turul väga edukas toode ja nad ei pea enam mõtlema äri valideerimise, vaid tootmise ja müügi optimeerimise peale, sh kuidas arendada tootmisliini ja tarneahelaid juba kaugemate turgude teenindamiseks. Solarstone kaasas äsja 10 miljonit erakapitali ning kasvab meeletu kiirusega.  

Kuhu Sunly roheinvesteeringutega tahab jõuda? 

Nii mu isiklik kui Sunly eesmärk on, et Eesti ei oleks tuntud ainult tarkvara ettevõtete, vaid ka seetõttu, et siin sünnivad mõjukad rohetehnoloogia startupid, mis muudavad maailma paremaks. Tahaksin anda riistvara idufirmadele samasuguse võimaluse raha kaasata kui tarkvarafirmadel täna juba on. Seega ootan väga päeva, kus kuuldes sõna riistvara, ei viskaks investorid oma mõtetes telefonitoru hargile.  

Maailma kõige suuremad ettevõtted on riistvara põhised. Ma isegi julgeks väita, et Microsoft, ehitades oma infrastruktuuri, tegutseb just riistvara äris. Toimetades ainult tarkavaras, oled sa tegelikult sõltuvuses sellest riistvarast, kus su tarkvara eksisteerib. Olles aga riistvara arendaja, kontrollid sa kliendi kogemust, Arva, kumb teenib rohkem – kas Apple Airpodid või Spotify? Õige vastus on Airpodid! 

energiainnovatsiooni rasmus udde
Kui Eesti oli algselt e-riik, siis tahaksin näha, et meist saaks ka roheriik, kes ekspordib oma tooteid teenuseid maailmale. Seega, kui sa arendad äri elektrifitseerimise valdkonnas, siis võta Sunlyga ühendust. Rasmus Udde Innovatsioonijuht