Ukraina lasteaed sunly solarstone

Sunly ja Solarstone toetavad Ukraina lasteaeda energiajulgeoleku lahendusega

Eesti ettevõtted Solarstone ja Sunly annetavad Eesti arengukoostöö projektina Ovrutšisse ehitatavale lasteaiale päikesepargi koos akupangaga, mis vähendab lasteaia ülalpidamiskulusid ning tagab vajaliku energia ka elektrikatkestuse korral.  

Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskuse (ESTDEV), Solarstone’i ja Sunly kööstöölepingu kohaselt paigaldatakse Ovrutši lasteaiale Zõtomõri oblastis 20 kW võimsusega päikeseelektrijaam, sealhulgas 20 kWh võimsusega akud. Lasteaia kasutuses olev salvestusega päikesepark on keskkonnasõbralik, võimaldab kokku hoida elektrikulusid ning tagab energiakasutuse ka elektrikatkestuste korral. 

Lasteaia esimese etapi lõpetamiseks vajalikud lepingud on sõlmitud ja ehitustööd on graafikus. Oleme kindlad, et saame 100 päeva pärast avada nelja rühmaga lasteaia 80 lapsele,“ kinnitas Tarmo Needo, Infrastruktuuri ehitusprojektide juht Ukrainas. Lasteaed avab uksed rahvusvahelisel lastekaitsepäeval 1. juunil 2023. 

Parema ja rohelisema Ukraina nimel 

Lasteaia, nagu ka kõikide teiste Ukraina ehitusprojektide puhul, on meile oluline pakkuda kaasaegseid ja nutikaid lahendusi, mis on energiasäästlikud, vastupidavad ning keskkonnasõbralikud,“ kinnitas Tiit Riisalo, ESTDEV-i tegevjuht. „See on hea näide kuidas Eesti ettevõtete innovaatilised lahendused jõuavad läbi arengukoostöö Ukrainasse ning on inspiratsiooniks ka teiste hoonete taastamisel.“ 

Eesti ettevõtete jaoks on oluline alustada ülesehitustöödega juba praegu, et sõjajärgne Ukraina rajaneks parimatel kaasaegsetel oskustel ja lahendustel. „Ukraina laste jaoks on maailm tundmatuseni muutunud. Õppida tuleb sageli ebainimlikes tingimustes samal ajal kui nende vanemad on sõjas. Sunly panustab juba täna, sest me teame, et ülesehitatud Ukraina saab olema teistsugune kui enne sõja puhkemist,“ ütles Priit Lepasepp, Sunly asutaja ja tegevjuht. 

Maailmakodanikena oleme solidaarsed Ukraina rahvaga, kes seisab silmitsi uskumatute katsumustega. Nende tugevus ja vastupanuvõime on imetlusväärsed ning meil on au mängida väikest osa nende aitamises. Usume, et iga jõupingutus aitab luua helgemat tulevikku Ukrainas,“ kinnitas Janari Võrk, Solarstone’i kommunikatsioonijuht. 

Suurim avaliku- ja erasektori koostöö 

Lasteaia ehitus Zõtomõri oblastis on esimene suuremahuline Eesti arengukoostöö projekt, kus avalik- ja erasektor ühise eesmärgi nimel koos tegutsevad. 

Lasteaia moodulid toodab Harmet OÜ, kes võitis 1,7 miljoni suuruse riigihanke. Nordecon AS koos Ukraina tütarettevõttega Eurocon Ukraine TOV võitis 780 000 eurose riigihanke lasteaia ehituse peatöövõtu teostamiseks. Kumer Saag OÜ võitis 59 510 hanke lasteaia mööbli tootmiseks. Lasteaia suurköögi seadmete ja paigaldamise 33 289 eurose hanke võitis Metos AS

Lisaks, on mitmed ettevõtted oma tooteid ja teenuseid pakkunud tasuta, mis on kiirendanud tööde kulgu. Tiit Silla arhitektuuribüroo SPORT OÜ tegi lasteaia eskiisprojekti ning Primostar OÜ tarnis tasuta hüdroisolatsioonimaterjalid maa-aluse pommivarjendi ehitamiseks. Projekti toetavad ka Kitman Thulema AS ja Eesti Puitmajaliit.  Ovrutši lasteaia valmimiseks teeb ESTDEV koostööd ka Islandi välisministeeriumiga, mis panustas 66 000 eurot lasteaia sisustuse ja esitlustehnika ostmiseks. Ovrutši lasteaia esimese etapi elluviimiseks eraldas välisministeerium 2,7 miljonit eurot. Töid korraldab ESTDEV.