Sunly finantsjuhina asub tööle Lili Kirikal

2021 aasta jaanuari keskpaigast on meie tiimil uus liige – Lili Kirikal, kes on nüüd Sunly finantsjuht.  Lili on energia valdkonna finantsekspert, kelle silmad löövad särama keerulised Excelid, mis vajavad kiiresti mõistmist. Lisaks on Lili superpower välisinvestoritele selgitamine, mida arvata kohalikest regulatsioonidest ja kuidas kujundada väärtust maksimeerivaid strateegiaid. Seda kõike läheb Lilil töös kohe vaja, sest Sunly on äsja võitnud 92 MW ulatuses oma uute päikeseenergia projektidega Poola taastuvenergia oksjonil. 

Lili, miks sa otsustasid just Sunly tiimiga liituda?

Esiteks tundus mulle, et praegu on hea hetk minu elus võtta ette suurem muudatus ja midagi uut õppida. Tunnen, et minus on energiat ja soovi noort ettevõtet käima tõmmata ja arendada. Kuna ma soovisin kindlasti just energiasektoris ja finantsalal jätkata ning ühtlasi ka rahvusvahelises keskkonnas tegutseda, siis oli Sunly Baltikumi ja Poola taastuvenergia tootjana üsna loomulik valik.

Mis on su taust? 

Minu teekond finantsmaailma algas SSE Riiast (Stockholm School of Economics in Riga), kus selgus, et mikro- jamakromajandus ning finantsökonoomika olid mu lemmikained, mida hiljem ka õppeassistendina ise õpetasin. Ka peale CFA programmi lõpetamist olin aastaid üliõpilastele suunatud CFA (Chartered Financial Analyst) Research Challenge võistluse juures nii hindaja kui valdkonna mentori rollis.

Senine 15-aastane karjäär on mul täielikult möödunud finantskonsultandina tehingute nõustamise meeskonnas – algul PwC-s (PricewaterhouseCoopers) ja seejärel EY-s (Ernst & Young) esmalt Tallinna ja hiljem Helsingi kontoris. EY-s keskendusin energia valdkonnale, millest kujunes minu järgmine suur armastus finantsmaailma ja õpetamise järel.

Soome perioodil tegelesin peamiselt mastaapsete projektidega reguleeritud energiasektoris (sh kaugküte) erinevates riikides – Soome, Rootsi, Taani, Eesti, Läti, Leedu ja Poola.

EY Tallinna kontori aja suurematest projektidest peaksin mainima iga-aastast Nelja Energia tuuleparkide õiglase väärtuse testide ülevaatuseid, mis otseloomulikult sisaldas pikki arutelusid Kalle Kiigskega elektrihindade prognooside ja poliitiliste arengute tõenäosuste osas.

Palun nimeta kolm fookust, millele Sunly finantsjuhina on sul plaanis keskenduda.

  1. Kapitali kaasamise protsesside professionaalne läbiviimine. Minu põhivaldkond on olnud hindamised ja due diligence’d ning M&A projektides olen olnud rohkem toetavas rollis, aga loodan, et mu Big 4 taust on siinkohal mitmekülgselt kasulik Sunly strateegia elluviimiseks. Et Sunly on äsja võitnud Poola taastuvenergia oksjonil oma uute päikeseenergia projektidega ligi 100MW ulatuses, on nende realiseerimiseks raha kaasamine mu üheks mu esimeseks ülesandeks.
  2. Läbipaistvuse ja usalduse edendamine, mida näen eriti olulisena kui Sunly projektidesse lisandub järjest rohkem investoreid. Lisaks kuulub siia ka raporteerimissüsteemi automatiseerimine, sest kuigi mulle meeldivad Excelid, meeldib mulle veelgi rohkem see, kui asjad toimivad võimalikult efektiivselt.
  3. Leian, et taastuvenergia valdkonnas toimetajad peavad olema tugeva närvi ja paksu nahaga, arvestades seda, kui tugevalt on see valdkond mõjutatud poliitilistest tõmbetuultest. Samas teeb see selle valdkonna äärmiselt põnevaks. Ma sooviksin panustada sisukate arutelude pidamisega ja vastaspoolte tegeliku motivatsiooni arvestavate strateegiate väljatöötamisega.