Osta või rentida, selles on küsimus

Soovide teostamiseks ei pea alati kohe palju finantse käepärast olema. Ka päikeseelektrit saab enda katusel toota tänapäeval ilma seadmete alla raha kinni panemata. Selleks on kaks võimalust – rentida päikesepaneelid või osta päikeseelektrit.  

Rendi põhimõte seisneb selles, et rendid päikesepaneelid fikseeritud kuutasuga ning kasutad seda kui enda päikeseparki. See tähendab, et päikesepargis toodetud elektrienergia on sinu oma ja võid selle ise ära tarbida või müüa võrku. Esimesel juhul vähendad võrgust turuhinnaga ostetava elektrienergia mahtu ja hoiad kokku nii elektrienergia turuhinna kui võrgutasu pealt. Tasub ka teada, et päikesepargid, mis on alla 50 kW võimsusega ja valmivad enne 01.01.2021 kvalifitseeruvad taastuvenergia toetusskeemi alla, mis annab täiendava säästuna 53,7 € iga toodetud MWh pealt. Näiteks 50 kW suuruse päikesepargi puhul on pelgalt toetusest tulenev sääst 3000-3500 € aastas. Kui müüd osa päikeseenergiast võrku, siis saad lisaks elektrihinnale veel ka taastuvenergia toetust.  

Võib öelda, et rendi lahendus sobib klientidele, kes on valmis ise tegelema päikesepargi juhtimisega ja soovivad saada taastuvenergia toetuse oma kontole, kuid ei soovi ise investeerida päikeseenergia tootmisseadmetesse. Sellised kliendid on näiteks väike-ettevõtted, kelle laenukoormus on juba suur.  

Päikeseelektri ostu põhimõte seisneb selles, et lubad paigaldada enda katusele päikesepaneelid ning ostad seejärel nende toodetud elektrienergiat nii nagu ostad oma tavaelektrimüüja käest. Seejuures on otse päikesepargist ja elektrivõrgust ostmisel kaks erinevust: 

  • päikesepargis toodetud elektrienergia hind on fikseeritud kogu lepinguperioodi ulatuses; 
  • päikesepargist tarbitud elektrienergia tarbimisel ei pea tasuma võrgutasusid, sest selle edastamiseks ei kasutata avalikku elektrivõrku – päikeseelekter tuleb sinu katuselt otse sinu elektrikilpi. 

Elektriostu puhul tuleb arvestada, et maksad kogu toodetud elektrienergia eest, tarbides seda või mitte, seega tasub oma elektrienergia tarbimine ajastada võimalikult palju päikesepaneelide tootmisaega ning mõlema mahud ühtlustada. Aga kui sa ka ei tarbi päikesepargis toodetud elektrienergiat ära, siis pole hullu, see liigub mööda otseliini võrku ning müüakse seal turuhinnaga maha. Müügist saadav tulu lahutatakse maha sinu igakuisest tavaelektri arvest.  

Elektriostu lahendus sobib klientidele, kes ei soovi tegeleda aruandluse, taotluste esitamise jms tegevustega, kuid kes soovivad päikesepaisteliste ilmadega nautida odavamaid elektriarveid ning kaitsta end elektrihinna tõusu eest. 

Sunly City pakub oma klientidele mõlemat – nii päikesepaneelide renti kui päikeseelektrit. Seejuures aitame välja arvutada, milline on optimaalne võimsus just sinu elektritarbimise mahtu ja iseloomu silmas pidades. Võta julgelt meiega ühendust!