Landowners

Maaomanikud lõid käed energiafirmaga Sunly taastuvenergia arendamiseks

Energiafirma Sunly asutas koos Eesti kapitalil põhinevate maaomanikega kolm ühisettevõtetmille eesmärgiks on arendada tuuleenergiat. Samm on jätkuks mullu oktoobris esimese sarnase koostööettevõtte asutamiseleNelja taastuvenergia arendusettevõtte portfellis on 670 MW jagu tuuleenergia projekte, peamiselt Lääne- ja Kirde-Eestis.  

Multiland OÜ, OÜ Metsakohin, Osaühing Traperii, Osaühing Metsagrupp ning Sunly Land AS vahel asutatud koostööettevõtete nimed on vastavalt SW Multituul OÜ, SW Tuulekohin OÜ, SW Tuulerii OÜ ja SW Metsatuul OÜ.  

„Põhjus, miks me nelja suure maaomanikuga käed lõime on asjaolu, et rohepöörde praktiliseks elluviimiseks tundub Eestis maismaal nappivat kohti, kuhu tuuleparke rajada. Lisaks energeetika kompetentsile on vaja ka kohapealset teavet, kuidas muude maakasutustega arvestades tuulikuid rajada. Neljas ühisettevõttes on kokku toodud sünergia kohaliku teadmise ja pikaajalise tuuleparkide rajamise vahel,“ ütles Sunly juht ja asutaja Priit Lepasepp.  

„Meie vajame looduse hüvesid, loodus meid aga mitte. Kui soovime inimkonnana neid hüvesid tarbida, siis peame seda tegema läbimõeldult ja võimalikult tasakaalus loodusega. Oleme valmis meie 5000 hektaril uurima, kas ja kus on võimalik tuuleenergia kasutusele võtta. Näeme, et saame koostöös Sunlyga anda oma panuse keskkonnasõbralikumasse taastuvenergia tootmisesse,“ rääkis Multilandi OÜ juht  Siim Tomson. Multiland OÜ kuulub Skype’i loojate investeerimisfirmale Ambient Sound Investments (ASI). 

Üle 20 aasta metsanduses tegutsenud  OÜ Metsakohin  juhatuse liikme Tanel Tuuleveski majandada on ligi 3500 ha metsamaad ning ta näeb seal ruumi ka tuulikutele. “Näeme oma maadel tuuleenergia arendamises suurt potentsiaali, mistõttu oleme otsinud head partnerit sellesse valdkonda sisenemiseks. Pärast läbirääkimisi mitmete arendajatega valisime koostööpartneriks Sunly, kel on pikaajalise tuuleenergia arendamise ja opereerimise kogemusega tiim ja investorid,” rääkis Tanel Tuuleveski.  

Osaühing Traperii tegeleb metsamaade ostu ja nende edasise haldamise ning majandamisega üle Eesti, kuid eriti saartel ja Lääne-Eestis. „Maaomanikuna on meie jaoks oluline maad väärindada – rendime seda välja põllumeestele, arendame krunte maakodude tarbeks ja nüüd siis panustame ka tuuleenergiale. Maa väärtus sellest kindlasti ei kuku, pigem suurendab energiamaaks saamine me vara väärtust,“ kommenteeris koostööd Sunlyga OÜ Traperii juhatuse liige Jürgo Raid.