Themo 1.3 mEUR kaasamine

Eesti roheidu kaasas 1,3 miljonit eurot

Artikkel ilmus 14.03.2024 Delfi ajalehes.

Eesti idufirma Themo (Smart Load Solutions OÜ) kaasas investoritelt 1,3 miljoni euro suuruse investeeringu ja ettevõtte targad termostaadid läbisid edukalt Soome elektri põhivõrguhalduri Fingridi sageduse hoidmise reservi testi.

Fingridi reservturu testi läbimine tagas investeeringu, mis tugevdab Themo turupositsioon ja võimaldab ettevõttel investeerida üha enam arukatesse energialahendustesse. Investeerimisvooru juhtis taastuvenergia investor Sunly oma idufirmadesse investeeriva Sunly Innovation 2 üksuse kaudu.

Themo nutikad termostaadid on siiani säästnud kasutajate raha optimeerides elektrikütteid lähtuvalt börsihinnast. Nüüd on Themo omanikel Soomes võimalik teenida lisatulu, kui nad on valmis osalema Fingridi sagedusreservi turul. Fingrid opereerib Soomes sageduse hoidmise reservturgu (Frequency Containment Reserves, FCR), mille abil hoitakse elektri nõudlus ja tootmine reaalajas tasakaalus. Balti riikide elektrivõrkude haldurid plaanivad sagedusreservide turuga alustada 2025. aastal, kui ühendatakse ennast lahti Venemaa elektrivõrgust.

Tulevikus aitavad nii Soome kui Eesti põhivõrgu sagedust kiiresti ja lihtsalt tasakaalustada nii kodude kui äride elektrikütted,“ ütles Themo tegevjuht ja tehnoloogia arendaja Madis Uuemaa.

Themo põhiliseks innovatsiooniks on tõhus algoritm elektrienergia kasutamise optimeerimiseks ettevõtte nutikates termostaatides. Kütte optimeerimisel võtab algoritm arvesse nii soojusinertsi, ilmaprognoosi kui ka elektri börsihinda.Themo termostaate saab nüüd kasutada ka Soome elektrivõrgu sageduse hoidmiseks. Themo tehnoloogia on esimesena Soomes võimeline kontrollima sekundite jooksul nii suurt hulka väikese võimsusega tavalisi koduseid elektriga toimivaid küttekehasid.

Meil õnnestus verifitseerida 1MW suuruse koondvõimsuse juhtimine lähtuvalt Fingridi tingimustest. Et läbida Fingridi FCR-D reservturu nõuded, peab tarnija võrgu sageduse muutumisel suutma 7,5 sekundiga reageerida ja võimsused sisse või välja lülitama. Meie targa pilvelahenduse ja termostaatide abil on seadmete agregeerimine ja lülitamine võimalik sekundite jooksul,“ ütles Uuemaa.

Sageduse hoidmise reservi normaalvarud (FCR-N) ja häirevarud (FCR-D) aktiveeruvad automaatselt sageduse kõikumise korral. Sageduse hoidmise reservi häirevarude (FCR-D), mille testi Themo läbis, eesmärk on säilitada sagedus vahemikus 49,5 Hz kuni 50,5 Hz.

Praktikas tähendab see seda, et kui sagedus võrgus tõuseb kõrgemale piirmäärast, lülitab algoritm automaatselt sisse kõik Themo reserv teenuses olevad kütted lühikeseks ajaks, keskmiselt 20 sekundiks. Selline lühikene lülitamine ei mõjuta eluruumi kütmist või küttekulusid, kuid kuna ainuüksi Soome turul kasutab 20 000 kütteseadet Themo nutikaid termostaate, avaldavad nad kokku siiski märkimisväärset tasakaalustavat mõju sagedusele. Lisaks kompenseerib Fingrid reservis osalemise eest lähtuvalt turu hinnast,“ selgitas Uuemaa.

Themo ärikliendid reservturule

Intelligentsed ja kiiresti reguleeritavad elektri juhtseadmed, nagu Themo, on võtmetähtsusega üleminekul fossiilsetest kütustest roheenergiale, kuna päikese- ja tuuleenergia on väga volatiivsed ning põhjustavad suuri sageduste kõikumisi. Kõikumiste tasakaalustamiseks on vaja reserve, nagu näiteks elektrijaamad, elektritarbijad ning energiasalvestid, mis muudavad oma toodangut või tarbimist vastavalt vajadusele.

Tarbimise juhtimine on üks kõige huvitavamaid teemasid suure roheenergiale ülemineku juures. Themo võtab olemasoleva elektrilise küttekeha ja kavatseb selle pöörata tuluallikaks kliendile. Me otsime oma idufirmade investeeringutega just selliseid täiendavaid ärimudeleid,“ ütles Rasmus Udde, Sunly Innovation 2-st.

Esimeses etapis kuuluvad Themo elektrisüsteemi reservi Themo ärikliendid, nagu SATO, Y-Foundation, Helsingi ja teiste Soome suurlinnade üürikorterid, Holiday Clubi kuurordid, ja arvukad teised ettevõtted, kes pakuvad üürikortereid või muud liiki majutusteenuseid. Tulevikus saavad ka Themo kodutarbijad hakata osalema reservturul.

Themo eesmärk on tagada heitmevaba ja taskukohane elekter kõigile kasutajatele. Nutikate termostaatidega saavad kliendid võrreldes käsitsi reguleeritavate termostaatidega säästa kuni 50% elektrikulust. Suurte üürikinnisvara operaatorite või hotellide puhul võib rahaline kokkuhoid ulatuda kümnetesse tuhandetesse eurodesse aastas.