Sunly avaldas oma 2023. aasta aastaaruande. Lisaks meie majandusaasta tipphetkedele leiad aruandest intervjuu Sunly tegevjuhi ja kaasasutaja Priit Lepasepaga. Sunly aastaaruanne on lugemiseks saadaval siin.
Kuidas võtaksite kokku 2023. aasta?
2023. aastal tegime ettevalmistusi jätkuvaks ettevõtte kasvuks. Meie eesmärk on luua meeskonnad, millel on kasvu toetavad pädevused. Selle tulemusena laienes meie organisatsioon 153 inimeselt 297 inimeseni. Meie jaoks oli oluline, et me ei täidaks lihtsalt ametikohti, vaid et meil kõigil oleks sama visioon ja suudaksime teha tõhusalt koostööd. Seetõttu on mul väga hea meel, et meil on õnnestunud ligi meelitada andekaid inimesi, kes suhtuvad taastuvenergia valdkonda kirglikult ja usuvad, et suudavad oma tegevusega mägesid liigutada.
Üks Sunly peamisi põhimõtteid on algusest peale olnud, et me ehitame päikese- ja tuuleparke koos kogukondadega. Me tahame tuua elu maapiirkondadesse tagasi, andes kohalikele elanikele hääle. 2023. aastal käivitasid Sunly ja KOOS.io uue kogukonna kaasamise programmi pilootprojekti Herro tuulepargis Valgamaal. Kogukonna liikmetele pakutakse vastutasuks nende osaluse ja panuse eest tuulepargi virtuaalaktsiaid. Virtuaalaktsiaid saab rahaks vahetada erinevatel ajahetkedel, mis võimaldab nende omanikel otsustada, kas teha seda kohe või hoida aktsiaid enda käes kogu tuulepargi tegevuse vältel.
Kuidas on Sunly arenguportfell aasta jooksul kasvanud?
2023. aastal suutsime oma tootmisvõimsust kolmekordistada: 53 MW-lt 164 MW-le. Samal ajal kui meie portfelli kogumaht kasvas 23,4 GW-lt 26,0 GW-le, on suur osa projektidest jõudnud järgmisse etappi. Nimelt kasvas portfelli osa, mille võrguga liitumise tingimuste taotlused on saanud positiivse vastuse, 2,4 GW-lt 6,8 GW-le.
Sunly fookus on nihkunud portfelli üldiselt kasvatamiselt lühikese ja keskmise tähtajaga projektide lõpuleviimisele. Meie arvates on see väga oluline, et kasutada ära praeguseid turuhindu ja taastuvenergia tootmisüksuste ehitamise hoogu. See on ka põhjus, miks oleme värvanud talente, kes need projektid ära teeks. Sektori prognooside kohaselt peaksid meie piirkonnas kasutuselevõetud taastuvenergia tootmisvõimsused järgmise kolme aasta jooksul kahekordistuma.
Aastaks 2030 on meil kavas ehitada Poolas ja Baltimaades akusalvestitega päikese- ja tuuleelektrijaamad, mille koguvõimsus on 4,6 GW.
Mis on Sunly eesmärgid järgnevateks aastateks?
Ma tooksin välja kaks asja. Esiteks on meil kavas keskenduda rohkem tuuleparkidele, alustades Baltimaadest, kus saavad eelduste kohaselt peagi ehitusvalmis esimesed tuulepargiprojektid. Teiseks, Sunlyt eristab teistest janu innovatsiooni järele. Tulevikus tahame lisada oma parkidesse energiasalvestusvõimalused. Meil on juba ette näidata mõned suurepärased näited hübriidpäikeseparkidest, nagu 2023. aastal avatud Pikkori 2 MW park, kuid see on alles algus.
Me näeme, et innovatsioon ei ole peatunud ka energiaturgudel. Mitmes mõttes ei ole energiasüsteem alates 1960. aastatest muutunud. Baltimaad on alles nüüd valmis, et oma elektrivõrke Venemaa elektrivõrgust lahti ühendada. See peaks toimuma 2025. aasta alguses.
Taastuvenergia kiire kasutuselevõtuga on lisandumas veel üks muutuste kiht, mis tekitab probleeme, kuid loob ka võimalusi. Seda saavad ära kasutada iduettevõtted, et luua uusi lahendusi. Ehkki majanduses on saabumas raskemad ajad, on ikkagi oluline investeerida kasvu ja innovatsiooni. Sunly investeerib 5% kaasatud kapitalist uutesse iduettevõtetesse. Praegu oleme kaasamas oma kolmandat iduettevõtete investeerimisvahendit, fondi mahuga 50 miljonit eurot, et jätkata panustamist rohetehnoloogia innovatsiooni. Tahame olla võimalikult lähedal järgmistele ükssarvikutele, kes tulevad meie sektorist.