Põhja-Pärnumaa vallas Luuri külas asub Raba päikesepark – üks suurimaid töötavaid päikeseparke Eestis. 45 MW võimsusega Raba päikesepark võimaldab katta ligikaudu 14 000 keskmise Eesti majapidamise aastase elektrivajaduse. Elektrijaama ehitus algas 2023. aasta mais ning alates 14. augustist 2024 toodab park puhast energiat Eesti elektrivõrku. 2025. aasta aprillis sai Raba park ka Eleringi võrguühenduse sertifikaadi, mis kinnitab süsteemi vastavust kõigile ohutus- ja töökindlusnõuetele.
Kogukond võidab koos päikesega
Raba päikesepark laiub 75 hektaril, millest 63 hektarit on kaetud päikesepaneelidega. Kohalik kogukond ei jää aga pelgalt pealtvaatajaks. Sunly ja Põhja-Pärnumaa vald sõlmisid koostööleppe, mille alusel suunatakse igal aastal 0,6% pargi müügitulust kogukonna arengusse. Eelmine aasta elektritootmise algusest toetas Sunly valda 4000 euroga, aidates panustada haridusse, kultuuri ja taristusse. Kuigi selline toetus ei ole arendajale kohustuslik, peab Sunly kogukonna kaasamist ja toetamist loomulikuks osaks vastutustundlikust ettevõtlusest.
Miks on salvestus oluline lisandus päikesepargile?
Päikesepargiga käsikäes liigub edasi ka energiasalvestus. 2025. aasta suvel algab Raba päikesepargi kõrvale 16 MW / 32 MWh energiasalvestussüsteemi rajamine, mis võimaldab elektrit salvestada ja kasutada just siis, kui seda kõige rohkem vaja on. 7 miljoni euro suurune investeering aitab suurendada energiasüsteemi paindlikkust ja tugevdada kogu võrgu stabiilsust.
Sellised nutikad hübriidlahendused võimaldavad taastuvenergiat maksimaalselt rakendada, toetades samal ajal hinnastabiilsust ja energiajulgeolekut. Raba projekt on osa Sunly ambitsioonikast eesmärgist rajada Baltikumis ja Poolas kokku vähemalt 1000 MWh salvestusmaht.
Koostöös sünnib kestlik lahendus
Raba päikesepargi arendasid koostöös Sunly ja maaomanik Metsagrupp. Ehitustööd viisid ellu Smartecon ja Connecto, ning projekti rahastamisse panustasid Sunly, Metsagrupp ja Swedbank. Õigusnõu pakkus advokaadibüroo Nove.
