Sunly tootis 2024. aastal 217 GWh puhast energiat, mida on üle kahe korra rohkem kui aasta varem. Samuti kasvas töötavate parkide võimsus 164 MW-lt 334 MW-ni. Loe kogu aruannet SIIT.
Sunly nõukogu esimehe Martin Kruusi sõnul olid nii 2024. aastal kui on ka täna fookuses küsimused, kuidas sünkroniseerida taastuvenergia tootmine tarbimismustritega? Kuidas rakendada uusi tehnoloogiaid, motiveerides samas tarbijaid oma energiatarbimisharjumusi muutma? “Usume Sunlys, et meie tegevuse lähtepunktiks peaks alati olema kliendi vajadused ja kogemus, mille põhjal saab arendada sobivaid lahendusi. Oluline ei ole enam, kui palju taastuvenergiat me suudame toota, vaid kas suudame oma toodangut pakkuda võrku viisil, et see oleks ka erinevate vajadustega tarbijatele kasulik,” lisas Kruus.
2024. aasta olulisemad saavutused:
Elektri tootmine
- Eestis alustas tööd Raba 45 MW päikesepark
- Lätis alustasid tööd kuus parki, mille koguvõimsus on 52 MW:
- 13,1 MW päikesepark Liepāja järve lähedal (Aplociņi);
- 12 MW päikesepark Alūksne (Vārpas) linna lähedal;
- 10,8 MW päikesepark Barkavas (Muižas avotiņi);
- 6,7 MW päikesepark Jelgava piirkonnas (Pauči);
- 4,98 MW päikesepark Bauska piirkonnas (Jaunlieldrēģeļi);
- 4,3 MW päikesepark Bauska piirkonnas (Skanuļi).
Elektrimüük
- Elektrimüügitulu suurenes kogu grupi peale üle 2 korra.
- Sunly jaekaubanduse ja innovatsiooni haru laiendas Eesti kliendibaasi 80 ärikliendini kliendini, kelle hulka kuuluvad ka tuntud telekommunikatsioonifirmad Telia ja Elisa.
- 80 ärikliendist 15 võttis kasutusele uue distantspargi toote, mis jõudis turule 2024. aasta keskpaigas. Distantspark fikseerib elektrihinna kohalikust päikese- ja tuuleenergiast, mis katab kuni 60% aastasest elektrivajadusest.Kokku müüdi Eestis lepingulistele klientidele 5870 MWh.
- Tänaseks on võimalik liituda Sunly elektripaketiga ka eratarbijatel.
Parkide ehitus
- Algas Risti 244 MW päikesepargi ehitus.
- Algasid ehitustööd Läti kolmes suures päikesepargi projektis, mille koguvõimsus on 225 MW.
Rahastus
- MBank rahastab Sunly Poola projekte 71 miljoni euroga. Muuhulgas refinantseeritakse 2023. aastal käivitatud 60 MW võimsusega päikesepark Rzezawas, Krakówi lähedal.
- Kaasasime 300 miljonit eurot investoritelt Rivage Investments, Copenhagen Infrastructue Partners (CIP) ja Kommunal Landspensjonskasse (KLP) CIP halduses olevate fondide kaudu, sealhulgas LHV 14 miljoni euro suuruse võlakirja refinantseerimisega.
- Kogusime praegustelt osanikelt 60 miljonit eurot omakapitali rahastust, sealhulgas suurimatelt investoritelt Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupangalt (EBRD), Mirovalt ja Vardarilt.
Kogukondade kaasamine
- Alustasime kogukonna päeva traditsiooniga ja tõime esmakordselt kokku maaomanikud, vallaametnikud kui ka parkide ümbruses elavad inimesed.
- Allkirjastasime koostöömemorandumid Põlendmaa, Alutaguse ja Valga omavalitsustega. Need lepingud tagavad, et arendame tuuleparke tihedas koostöös, seades esikohale kohaliku heaolu ja lähenedes katsumustele konstruktiivselt. Lisaks võimaldame koostöölepetega tuuleparkide tööle hakkamisel kogukondadele soodsamat elektrit.
- Lisasime oma päikeseenergial töötava 15 toidujagamisjaama võrgustikku viis uut jaama. Need aitavad vähendada toidu raiskamist, edendavad jätkusuutlikkust, aitavad kohalikke kogukondi, kaitsevad keskkonda ja kasvatavad teadlikkust.