Sunly tuuleparkide projektijuht Sander Lõuk, käis Äripäeva raadio Energiatunni saates, kus arutati maismaatuuleparkide arengut Eestis, nende mõju kohalikele elanikele ning planeerimisprotsessi väljakutseid.
Tuuleparkidest peab olema kasu ka kogukonnale
Sander Lõuk rõhutas, kuidas tuulepargid saavad tuua kasu kohalikele elanikele, mitte ainult energiatootjatele. Alates 2023. aastast kehtib Eestis tuuliku talumistasu, mille alusel saavad kohalikud elanikud ja vald 0,7 kuni 1 protsenti kogu tuulepargi elektritootmise müügikäibest. Sellest 50% läheb vallale ning 50% lähiümbruse elanikele. Keskmiselt võib üks majapidamine saada 3000 eurot aastas, kuid summa sõltub piirkonnas elavate inimeste arvust ja tuulepargi suurusest. Lõuk mainis, et näiteks võib ühe tuuliku tasu tuua vallale ja elanikele kokku 13 000 – 14 000 eurot aastas.
Sunly pakub lisaks ka odavamat elektrit
Sunly usub, et kogukondadel peaks olema otsene kasu tuuleparkidest, mistõttu pakutakse kohalikele elanikele ka soodushinnaga elektrit. Herro tuulepargi lähistel kuni 6 km kaugusel saavad majapidamised elektrit hinnaga 4,9 senti/kWh.
Unikülas, mis asub tuulepargile veelgi lähemal, pakutakse elektrit 2,9 senti/kWh, mis on kuni 70% odavam kui Eesti keskmine elektrihind. Selleks, et pakkuda kogukondadele kindlustunnet, oleme allkirjastanud koostöömemorandumi, mis tagab kogukonnale kümneks aastaks kokkulepitud hinna.
Tööstuse ja majanduse areng tuuleparkide abil
Sander Lõuk rääkis lisaks, et tuulepargid ei toeta ainult kodumajapidamisi, vaid ka tööstusettevõtteid, kes vajavad stabiilset ja taskukohast elektrit. Mitmed vallad, nagu Valgamaa ja Alutaguse, on planeerinud tootmispiirkondi tuuleparkide lähedusse, et meelitada ligi ettevõtteid ja luua töökohti.
Lõuki sõnul võib aidata tööstuspiirkondade arendamine koos tuuleparkidega elavdada kohalikku majandust ja muuta maapiirkonnas elamise atraktiivsemaks.
Planeerimisprotsess ja kogukondade kaasamine
Saates tuli ka juttu tuuleparkide planeerimisprotsessist, mille osas on täna liikumas mitmeid linnalegende. Lõuk selgitas, et tuulepargi rajamine on pikaajaline protsess, mis kestab keskmiselt mõned aastad. Planeeringute käigus viiakse läbi keskkonnamõjude hindamine, tehakse uuringuid ning korraldatakse avalikke arutelusid.
Sunly on korraldanud kogukonnale projekti tutvustusi ja töötubasid juba enne planeeringute algatamist, et selgitada tuuleparkide mõju. Näiteks aitavad visuaalsete mõjude töötoad inimestel mõista, kuidas tuulikud maastikul välja näevad.
Sunly projektijuht rõhutas, et dialoog kogukondadega on võtmetähtsusega, et leida parimad lahendused ja tagada kohalike elanike kaasatus.
Kuula kogu intervjuud SIIT.