1 minuti lugemineAvaldatud 234 päeva tagasi

Sunly loobus meretuulepargi rajamisest. Ettevõte jagab selgitusi

Sunly loobus meretuulepargi rajamisest. Ettevõte jagab selgitusi

Artikkel ilmus 18.01.2024 Delfi ajalehes.

Liivi 1 mereala oksjoni võitis järjekordselt Leedu energiaettevõte, pakkudes hinnaks 1,16 miljonit eurot. Kuigi oksjonil osales ka Sunly, jätsid nad enampakkumise siiski tegemata.

Võrdlesime oma erinevaid projekte, ning otsustasime keskenduda maismaa hübriidprojektidele ehk päikese- ja tuuleprojektidele, mille abil saab kõige kiiremini uusi taastuvenergia võimsusi turule tuua. Seetõttu loobusime Liivi 1 oksjonil osalemisest,“ kommenteeris loobumise tagamaid Sunly Eesti maajuht Klaus-Erik Pilar.

Ettevõte rõhutas, et täna ongi nende peamine fookus just maismaatuulepargid. „Maismaatuul täidab Eesti 2030 taastuvelektri eesmärgi, isegi kui planeeritud projektidest realiseeruvad vaid pooled,“ lisas ta. Pilar tunnistab, et riiklikud toetused või hinnapõrand ei ole täna meretuulealade arendamise eeltingimuseks. „Taastuvenergia tootmise toetamine peab lähtuma tehnoloogianeutraalsusest. Meretuule puhul on veel palju tööd riigil ära teha: seadusandlus ei ole veel lõpuni viimistletud, võrguga seotud küsimus on jätkuvalt üleval,“ tõi ta välja.

Liivi 1 mereala meretuulepargi arendamise enampakkumine algas 11. jaanuaril. Enampakkumisel osales kaks ettevõtet, üks Eestist ja teine Leedust. 23 310 euro suuruse tagatisraha tasusid UAB „Ignitis renewables projektai 6“ ja Sunly Wind OÜ. Möödunud aasta lõpus haaras Leedu ettevõte teisegi ehk Liivi 2 mereala, summaga 1 723 500 eurot. „Leedu Ignitise ja Copenhagen Infrastructure Partnersite (CIP) sisenemine Eesti meretuule turule on väga hea uudis. Tegu on ettevõtete kooslusega, kus on kombineeritud vajalik rahvusvaheline kogemus meretuuleprojektide arendamisest ja opereerimisest ning kohaliku Põhja-Balti energiaturu tundmine,“ sõnas toona kliimaministeeriumi energeetika valdkonna asekantsler Timo Tatar.