Sunly alustas oktoobri keskel manuaalse sageduse taastamise reservi pakkumist Mandri-Euroopa sagedusjuhtimise platvormile, mis toetab Eesti varustuskindlust, kui ühendame veebruaris lahti Venemaa elektrivõrgust. Sunly on kvalifitseeritud turuosaline nii Pikkori aku kui ka rohkem kui kümne päikesepargiga. Esimese kümne päeva jooksul on Sunly pakutavat teenust tellitud üle 100 korra, mis näitab, et tegu on süsteemi toimimise jaoks olulise ressursiga.
Sunly Eesti energiasalvestuse projektijuhi Adam Erki Enoki sõnul saavad eraettevõtted senisest enam panustada reservide vajaduse katmisesse, investeerides energiasalvestitesse. “Energiasalvestus võimaldab üheaegselt panustada nii elektribörsi hindade alandamisesse kui ka elektri sageduse hoidmisesse, vähendades seeläbi kulu ühiskonnale,” sõnas Enok.
Eleringi ning teiste Baltikumi põhivõrguoperaatorite liitumine üle-euroopalise MARI (Manually Activated Reserves Initiative)sagedusreservide platvormiga suurendas kohalike elektritootjate vastutust tootmise ja tarbimise tasakaalu hoidmiseks. Ühena esimestest Eesti ettevõtetest, hakkas Eleringile reserve pakkuma Sunly AS tütarettevõte Metsapäike 2 OÜ, kes opereerib Pikkori energiasalvestit. Pikkori aku oli vanal Baltikumi-ülesel mFRR turul alates aprillikuust. Sunly on ehitanud majasisest akude juhtimise ja kauplemise meeskond tänaseks üle aasta. Eesmärgiks on lisada salvestusvõimalused võimalikult paljudesse päikese- ja tuuleparkidesse, mis muuhulgas aitavad hoida elektrihinda tarbija jaoks stabiilsemana.
Baltikum ühendab ennast Venemaa juhitud sagedusalast lahti 2025. aasta veebruaris, et suurendada energiajulgeolekut. Pärast Mandri-Euroopa sagedusalaga ühinemist kasutatakse sageduse juhtimiseks üle-euroopalisi digitaalseid turuplatvorme MARI ja PICASSO, mis on suunatud vastavalt manuaalse sageduse taastamise reservi (mFRR) ja automaatse sageduse taastamise reservi (aFRR) energiapakkumiste opereerimiseks. MARI IT-platvorm võimaldab senisest täpsemalt bilansienergiat juhtida. Seetõttu on oluline, et ka elektritootjatel on valmidus tootmist kiirelt suurendada või vähendada, vastavalt hetkeolukorrale. Tänu sellele võidavad kõik elektritarbijad, sest väheneb vajadus spetsiaalsete tagavaraelektrijaamade rajamiseks ning alanevad ka tarbijatelt võetavad tasud.