1 minuti lugemine17. aprill 2025

Sunly Kogukonnapäev: ausalt taastuvenergia mõjust ja müütidest

Sunly Kogukonnapäev: ausalt taastuvenergia mõjust ja müütidest

Aprilli alguses toimus Sunly kogukonnapäev Kai Kunstikeskuses, kus arutlesime koos, kuidas puhas energia võiks kohalikele kogukondadele päriselt kasu tuua, milline on taastuvenergia mõju ja milliseid müüte taastuvenergia arendamise kohta levib. Päev tõi kokku mitmekesised vaated, küsimused ja kogemused. Arutelude lõpus külastasime Flo Kasearu näitust 'BANANA –Build Absolutely Nothing Anywhere Near Anyone'.

Avasõnades andis Sunly Eesti maajuht Klaus-Erik Pilar ülevaate Sunly tegevustest, Eesti tuuleenergia arenduste hetkeseisust ja tulevikuplaanidest. Rääkisime ka sellest, kuidas taastuvenergia võiks tuua inimestele käegakatsutavat kasu, näiteks soodsama elektrihinna näol, ning millist rolli mängivad siin salvestuslahendused.

Arutelus "Kuidas teada, mida kogukonnad päriselt arvavad?", kus osalesid SALK analüütik Kaido Keerma, antropoloog Keiu Telve Antropoloogia Keskusest ja modereeris Anna Lindpere, kõlas korduvalt, et avalik vastuseis võib küll olla vali, kuid enamiku inimeste hoiakud on tegelikult toetavad. Seda eriti siis, kui neid kaasatakse varakult ja sisuliselt ning kui nad näevad sellest isiklikku kasu. Usalduse taastamiseks on vaja läbipaistvat ja ausat dialoogi. Kogukonnad ei soovi olla lihtsalt kuulajad, vaid aktiivsed partnerid otsustusprotsessis.

Keskkonnaekspert Piret Toonpere selgitas, kuidas kujuneb ning kes koostab keskkonnamõjude hindamise programmi (KMH). See ei tähenda kõigi võimalike mõjude kirjeldamist, vaid oluliste punktide kaardistamist, mis aitavad teha paremaid ja teadlikumaid otsuseid.

Tuuleparkide keskkonna- ja tervisemõjude arutelus, kus osalesid müraekspert Marko Ründva Kajaja Acoustics-st, keskkonnatervishoiu spetsialist Triin Veber Tartu Ülikoolist, ornitoloog Renno Nellis, keskkonnaekspert Piret Toonpere Lemma OÜ-st, Valga valla planeeringute juhtivspetsialist Lenna Hingla, modereeris Marko Pomerants, rõhutati, et paljud konfliktid saavad alguse ebaselgetest planeeringu lähteülesannetest ja kehvasti valitud asukohtadest. Samas toodi positiivse arenguna esile riigi ja kohalike omavalitsuste tihedam koostöö. Märgiti, et usaldusväärne ja varajane suhtlus aitab ennetada pingeid ja leida lahendusi. Tervisemõjudest rääkides toodi välja, et kuigi otseseid seoseid tuulepargi müra ja haiguste vahel pole leitud, võib pidev müra mõjutada und ja põhjustada stressi.

Päeva lõpetas töötuba, kus Sunly Retail võttis ette elektriarve sisulise poole. Selgus, et ligi pool arvest koosneb maksudest ja võrgutasudest, mitte tarbitud energiast endast. Osalejad said teada, kuidas teha teadlikumaid valikuid taastuvenergia tarbimisel ning tutvuti Sunly pakutavate lahendustega.

Samuti soovitame minna vaatama Flo Kasearu näitust BANANA – Build Absolutely Nothing Anywhere Near Anyone, mis kutsub süvenema küsimustesse, mis puudutavad arendustegevust, kohalikke väärtusi, omandiõigusi ja üldsuse kaasamist nii linnas kui maal. Näitus on avatud Kai Kunstikeskuses 3. augustini.