Taastuvenergiaettevõtte Sunly juht Priit Lepasepp rääkis hiljuti Eesti Päevalehe energiakonverentsil taastuvenergia vähesest tähelepanust ja rohelisest pöördest Eestis. Ta märkis, et Eesti on keskendunud ebarealistlikele plaanidele, selle asemel, et astuda käegakatsutavaid samme taastuvenergia rakendamiseks. See on sundinud ettevõtjaid suunama oma äritegevust välismaale, kus arengu- ja innovatsioonivõimalused on suuremad.
Peamine probleem on Lepasepa sõnul see, et Eesti on liiga aeglane energiasektori muutustega sammu pidamisel. Eesti on Lepasepa sõnul teistest riikidest (näiteks Läti, Leedu, Poola) maha jäämas, sest me ei lähe energia valdkonna muutustega piisavalt kiiresti kaasa. Lepasepp rõhutas, et Eesti vajab kliima- ja energeetikaministrit, kes on tööstusega kursis ja suudab aidata vajalikke muudatusi teha. Samuti rõhutas ta, et oluline on luua toetav finants- ja õigusraamistik, mis aitaks Eestit teiste Euroopa Liidu riikidega sammu pidada.
„Näen seda, et mul on palju mõistlikum tegutseda Lätis, Leedus ja Poolas, sest Eestis käivad asjad pisut teistmoodi,“ ütles Lepasepp. Põhjenduseks tõi ta, et Eestis räägitakse innovatsioonist ja arendustest, mida ei saa arendada ei täna, homme ega ka 30 aasta pärast. Lahendusi energias on meil vaja aga kohe täna.
Lepasepp usub, et taastuvenergia sektoris edu saavutamiseks peab Eesti looma ettevõtetele atraktiivse keskkonna, et investeerida teadus- ja arendustegevusse, ning soodustama taastuvenergia projekte. Samuti usub ta, et valitsus peab investeerima infrastruktuuri arendamisse, mis aitab kaasa taastuvenergiale üleminekul. Lisaks tegi ta ettepaneku, et valitsus peaks looma ettevõtetele stiimuleid, et nad investeeriksid taastuvenergia tehnoloogiasse, ning koolides peaks suuremat rõhku panema taastuvenergeetikast rääkimisele ja selle õpetamisele, et inimeste, eriti noorte teadlikkust tõsta.
Kokkuvõttes usub Lepasepp, et Eesti peab astuma rohkem koheseid ja käegakatsutavaid samme taastuvenergiale üleminekuks, mitte keskenduma ebarealistlikele plaanidele, mida ei ole võimalik ellu viia. Õigete poliitikameetmete ja stiimulite olemasolul võib Eesti tema arvates saada taastuvenergia sektori liidriks ning olla ka taastuvenergiale üle minna soovivatele riikidele lootuse majakaks.
„Sunly tegutseb neljas riigis ning meie ekspertidel on pikaajalised kogemused taastuvenergia, teadus- ja arendustöö, tootmise juhtimise, kapitali kaasamise ja finantseerimise alal. Meie tiimis on praegu umbes 153 inimest, kuid juba lühitulevikus suureneb see 400-le,” rääkis Lepasepp kasvust Sunlys ning kutsus firmaga liituma inimesi, kes soovivad töötada eesmärgi nimel, mis tõesti loob paremat tulevikku.
Lepasepp toonitas, et Sunlys töötavate inimeste ja tema jaoks on teel säästvamasse maailma oluline igaüks ja iga tegu. „Meie edu võtmeks on meie tiimi, kogukondade, innovaatorite ja investorite tihe koostöö ehk sünergia. Täna on ka iga Sunlys töötaja firma üks osanikest.”