2 minuti lugemine28. jaanuar 2021

Rexploreri ekspert vastab: „Kas talvel saab päikesepargi toodangut suurendada?“

Rexploreri ekspert vastab: „Kas talvel saab päikesepargi toodangut suurendada?“

Kuivõrd talved on meil pimedad ning pikk „polaaröö“ kestab oktoobrist veebruari keskpaigani, siis on täiesti tavaline, et päikesepargi efektiivsus on sellel ajal väike. Sellegipoolest võib tekkida küsimus, kas toodangut oleks võimalik kuidagi suurendada, näiteks paneelide lumest puhastamise teel?

Peamine põhjus, miks päikesepark talvel vähem toodab, on loomulikult lühikesed ja pimedad päevad, samas paneelidele sadanud lumi või kinni külmunud jää takistavad selle vähesegi päikesevalguse kinni püüdmist. Tänavune talv on olnud üle mitme aasta taaskord üpriski lumerohke, kuid ka hea talve juures on Eestis sage, et temperatuur kõigub nulli ümber kord plussi ja siis jälle miinusesse. Plusskraadidele järgnev külm võib põhjustada paneelidele tekkiva jää või olemasoleva vee-lumesegu sinna sootuks kinni külmetada.

Kas siis on mõistlik oma päikesepaneele lumest ja jääst puhastada ning aitab see pikal ja pimedal perioodil rohkem energiat toota?

Katusele paigutatud päikesepaneelide puhul tuleb arvestada ühelt poolt turvalisusega, sest libe ja lumine katus ei ole kindlasti ohutu koht, kus oma vaba aega veeta, teisalt aga ka ohuga paneele vigastada, mis võib toodangut hakata konstantselt vähendama. Kui on aega ning tahtmist, siis tuleks ehituspoest osta teleskoopvars, sinna ühendada nt kummiribaga põrandakuivataja või tänavahari ning võimalusel puhastada paneele lumest jalad maas. Tegemist on kindlasti füüsiliselt korraliku pingutusega sõltuvalt maja suurusest ning kõrgusest. Kui tegemist on võrguühenduseta lahendusega (nn offgrid süsteem), siis on iga vatt arvel ning paar tundi füüsilist tööd paneb õhtul vähemasti tule põlema. Võrku müüvatel tootjatele see rahalist kasu ei too ning toodangu suurenemine on marginaalne kui sedagi. Samas, kaloreid saab nii kulutada küll.

Maale paigaldatakse päikesepaneele reeglina 30-45 kraadise nurga alla, mis on ideaalne selleks, et lumi oma raskusega ise paneelidelt alla kukuks. Kui talvel on päikeseline päev, siis kumab see läbi õhema lumekihi, paneel hakkab tööle, soojeneb, lumi muutub raskeks ning vajub maha. Selle tulemusel võib aga tekkida paneeli alumise serva äärde lumekuhi, mis tekitades paneelile varju võib samuti vähendada toodangu mahtu. 

Maale paigaldatud päikesepaneelid on lihtsamalt ligipääsetavad ning soovi korral võib neid nt harjaga lumest puhastada, kuid ka siin tuleb arvestada tõsiasjaga, et päikesepargi tootlikkust see talvekuudel oluliselt ei suurenda ning endiselt on oht paneele vigastada.

Kindlasti ei soovita me paneelidele külmunud lund või jääd hakata mehaaniliselt eemaldama, veel vähem kulutada täiendavat energiat selle sulatamiseks. Energeetiliselt on sellisel hetkel mõistlik kodus püsida ning oodata päikest ja sula.

Päikesepargid vajavad vähe hoolt ning eriti talvekuudel, kui tootmine praktiliselt seisab, ei aita toodangut suurendada ka paneelide puhastamine lumest. Kevad ei ole enam kaugel!

Rexplorer on uuenduslik ettevõtte, mille energia-, IT-, keskkonna- ja planeerimisalaste kogemustega tiim aitab lihtsustada päikese- ja tuuleenergia kasutuselevõtmist, leides parimad looduslikud tingimused ja pakkudes välja optimaalsema tehnilise lahenduse.“