3 minuti lugemineAvaldatud eile

Provotseeriv ja inspireeriv kunst aitab innoveerida ka taastuvenergia valdkonda

Provotseeriv ja inspireeriv kunst aitab innoveerida ka taastuvenergia valdkonda

Sunly asutajad Priit Lepasepp, Martin Kruus ja Kalle Kiigske on kõik tuntud lisaks põhjalikele teadmistele taastuvenergiast kui kirglikud kunstikogujad. Oma kunstihuviga on nad nakatanud ka Sunly töötajaid ja kogukondi toetades aastate jooksul erinevaid kunstivaldkonna sündmusi. Selleks, et kunst oleks igapäevase tööga veelgi enam põimunud kaasas Sunly tunnustatud kuraatori Lilian Hiobi, kelle ülesandeks oli luua Priidu, Kalle ja Martini kogudes olevatest teostest näitus.

Teoste valikul sai määravaks sobivus Sunly tööruumidega nii ideeliselt kui ka vormiliselt, pakkudes dialoogivõimalusi töötajatele, külastajatele ja partneritele ning peegeldades Sunly tegevusvaldkonda – taastuvenergiat.

Näitusel esitletavad teosed ei anna kindlaid vastuseid, vaid kutsuvad vaatajat kaasa mõtlema ja arutlema. Paljud teosed pakuvad kriitilist pilku inimese ja looduse suhtele, kajastades Sunly asutajate teadlikkust ja vastutust taastuvenergia valdkonnas.

Kunst kui isiklike väärtuste peegeldus

Kuraator Lilian Hiobi sõnul oli põnev avastada, kuidas kõigi asutajate erakollektsioonid peegeldasid koguja isiklikke väärtusi ja kunstieelistusi. Kuigi kolm kollektsiooni on väga iga koguja nägu ja erinevad, siis teatud ühised teemad käisid kõigist kolmest kollektsioonist läbi. Seega tuli näituse kontseptsioon ja alapeatükkide jaotus sujuvalt, lähtudes konkreetselt sellest, mis väärtuseid ja ideid kollektsioonides olevad teosed kannavad. See omakorda peegeldab kollektsioonide omanike väärtuseidja huvialasid.

"Varjatud jõud: koostöö ja kokkupõrge"

Pealkiri "Varjatud jõud" viitab jõu mitmetahulisusele: kas käsitleda seda kui ühetaolist, domineerivat jõudu või erinevatest jõududest koosnevat mitmekesisust. Näituse kontekstis kajastatakse ka keskkonna ja energia suhet – näiteks roheline energia, mis eeldab loodusega koostööd ja selle jõu ärakasutamist, võrreldes nafta puurimisega, kus loodusressursse võetakse vägivaldselt enda kasuks.

Kolm korrust Eesti kaasaaegse kunsti tippe

Teoste valikul lähtus Lilian eelkõige sellest, et need sobituksid Sunly väärtustega ja pakuksid mitmekesist vaadet energia, rohelise tuleviku ning töökeskkonna teemadele. Läbi kolme korruse Sunly peakontoris Telliskivis on näitus jagatud kolmeks peatükiks:

Nähtamatud lained – Peatükk uurib nähtamatuid süsteeme ja struktuure, mis toetavad kaasaegset tehnoloogiat ja energiatoomist. See esitleb keerukaid mehhanisme, mis hoiavad meie maailma käigus. Kunstnikud: Raul Meel, Evald Okas, Vello Vinn, Mari Kurismaa ja teised.

Vastupidavus ja koostöö – Peatükk toob esile inimese ja looduse vahelise tasakaalu ja koostöö potentsiaali. Esile tuuakse looduse vastupidavus ja haavatavus tehnoloogilise arengu ees. Kunstnikud: Mare Vint, Kristina Õllek, Katja Novitskova ja teised.

Mina, inimene – Keskendutakse inimkogemusele ja kaasaegse töökeskkonna väljakutsetele, pakkudes viiteid vaimsele heaolule ja töövälist maailma. Kunstnikud: Cloe Jancis, Jüri Arrak, Kaido Ole ja teised.

Häkime loovust

Sunly ja selle asutajate jaoks on oluline toetada Eesti kaasaegset kunsti, sest nagu taastuvenergia, on ka kunst pidevas arengus. Kunstnikud toovad tihti esile ühiskondlikke ja keskkonnaprobleeme ning visualiseerivad tulevikke, mis loomise hetkel võivad tunduda julged utoopiad. Uuringud on näidanud, et kunst töökohal võib olla inspiratsiooniallikaks loovamate ideede tekkeks. Business Committee for the Arts ja International Association for Professional Art Advisors korraldatud uuringust selgus, et 78% töötajatest kunstiga rikastatud keskkondades tundsid end motiveeritumatena. Lisaks näitas Forbsi tehtud küsitlus 800 inimese hulgas, et neist 78% jaoks vähendas kunst tööl oluliselt stressi.

Sel aastal toetas Sunly Tartu 2024 raames Lõuna-Eestis avatud vabaõhunäitus "Metsikud bitid” ning septembris KAI kunstikeskuses toimunud kunstimessi Foto Tallinn.

1.png


3.png


4.png


5.png


2.png