Prints William külastas Sunlyt, et kuulda, kuidas hübriidpargid tugevdavad energiajulgeolekut ja vähendavad sõltuvust fossiilkütustest. Külastus oli osa tema ringreisist Eestisse, mis hõlmas ka kohtumisi Briti sõduritega NATO operatsiooni Cabrit raames.
Külastus korraldati koostöös Eesti Cleantechi Assotsiatsiooniga, mille liikmed—SkyCorp Technologies, UP Catalyst ja RoofitSolar—said samuti võimaluse tutvustada oma tegevusi printsile ja kohal olnud meedia esindajatele.
Sunly hübriidne lähenemine energiajulgeolekule
Hübriidpargi kontseptsioon ühendab päikese-, tuule- ja salvestustehnoloogiad ühte asukohta, et maksimeerida tõhusust ja vähendada energia raiskamist. „Tuule- ja päikeseenergia täiendavad üksteist, kuna nende tootmine saavutab tipptaseme eri aegadel,“ selgitas Sunly kaasasutaja ja juhatuse esimees Martin Kruus. „Kui need erinevad energialiigid asuvad koos, muutub üldine energiaväljund stabiilsemaks ning tõuseb 50%-ni, võrreldes vaid 15%-ga päikeseenergia puhul ja 30%-ga eraldiseisvate tuuleparkide korral.“

Sunly kontoris tutvustati prints Williamile Risti Energipargi maketti. Tegemist on 335 miljoni euro suuruse investeeringuga, mis on suurim päikeseenergia park Balti riikides ning näide Sunly hübriidmudelist. Park ühendab päikeseenergia tootmise ja salvestamise ning selle infrastruktuur võimaldab hõlpsalt integreerida ka tuuleenergiat. Valmimise järel suudab see katta ligikaudu 7% Eesti kogutarbimisest.
Külastuse käigus sai prints ülevaate sellest, kuidas Sunly teeb koostööd ametiasutustega tsoonipõhise hinnastamise rakendamiseks, mis võimaldab energia parkide läheduses asuvatel ettevõtetel ja majapidamistel maksta elektri eest kuni 50% vähem. See meede soodustab investeeringuid maapiirkondadesse, kuhu energiajaamad rajatakse.
„Ukraina sõda on näidanud, kui haavatavad on fossiilkütuste impordist sõltuvad energiasüsteemid,“ ütles Sunly kaasasutaja ja tegevjuht Priit Lepasepp. „See, mida me siin ehitame, ei ole pelgalt energia infrastruktuur – see on roheline kilp rahvusliku julgeoleku tagamiseks. Erinevalt gaasist, mis sõltub globaalsetest tarneahelatest, toodavad päikese- ja tuuleenergia elektrit ka siis, kui infrastruktuur saab kahjustada. Risti Energipark on kavandatud nii, et suudab tagada piiratud elektrivarustuse ka kõige raskemates olukordades – näiteks sõja või äärmuslike ilmastikutingimuste korral.“
