Enamike startuppide lugu saab alguse probleemist, mis on asutajatele südamelähedane ja mille lahenduseks leitakse viis, mis on kasulik ka teistele. Markusel oli probleem transpordiga, nii sündis Bolt. Kristol & Taavetil oli probleem rahvusvaheliste rahaülekannetega – sündis Wise. Sunlys on kokku tulnud inimesed, kes teavad, kuidas rohetehnoloogia abil probleeme lahendada. Vaata, kuidas nad seda teevad!
Probleem: paljude sektorite globaalse elektrifitseerimisega on energiasalvestus muutunud tundlikuks teemaks, eriti palju kiireid laadimis- ja tühjendamistsükleid nõudlikes valdkondades (nt autotööstus). Traditsioonilised akusalvestid ei suuda hetkelist energia vabanemist tagada.
Lahendus: Skeleton technologies töötas välja grafeenipõhised ultrakondensaatorid, mis võimaldavad hetkelist laadimist ja tühjenemist, varustades seadet vajaliku energiaga.
Probleem: üha enam inimesi läheb autodelt üle kütusevabadele ja säästvatele jalg- või elektriratastele. Siiski puudub süsteem, mis ühendaks jalgratta oma sõitjaga ja annaks rohkem teadlikkust sõiduki kohta.
Lahendus: Comodule ühendab kerged elektrisõidukid Internetti, võimaldades uusi mobiilsusteenuseid, nagu vargusvastane kaitse, reisianalüüs, sihtkoha navigatsioonitööriistad ja palju muud.
Probleem: inimesed, kes soovivad katusele päikesepaneele paigaldada, peavad arvestama paljude teguritega, nagu nt kõrged paigaldamiskulud, päikesepaneelide kaal, esteetiline aspekt jne. Sageli juhtub, et need puudused kaaluvad üles eelised, mille tulemuseks inimesed üldse loobuvad päikesepaneelide paigaldamise ideest.
Lahendus: Solarstone lahendab selle probleemi, tuues turule katusesse integreeritud päikesepaneelid, mis toimivad katuse kattematerjalina. Selle tulemusena saab 2-in-1 toote: katuse ja tasuta päikeseenergia!
Probleem: üsna rohkem leidub inimesi, kes soovivad muretult paariks tunniks auto rentida. Veelgi parem, kui see oleks lahe auto, mis ühendaks endas ägeda visuaali ja jätkusuutlikkuse. Laenutusprotsess on aga endiselt tülikas ja keskkonnavaenulik!
Lahendus: Beast lahendab selle probleemi, tuues turule minutipõhise autorendi ilma paberimajanduse, võtmete ja varjatud tasudeta… Lisaks, kõik rendiautod on Tesla omad – lahedad ja jätkusuutlikud – täpselt nii, nagu soovid! 🙂
Probleem: linnasisesed suured tarned on äärmiselt aeglased ja “mustad”. See on tingitud sisepõlemismootoriga autode kasutamisest, mis ei suuda vältida sagedasi liiklusummikuid, ning tekitavad palju heitgaase. Olukorda raskendab asjaolu, et jalgratastel ei ole piisavat kandevõimet suuremate pakkide transpordiks.
Lahendus: Vok Bikes pakub elektriliste veojalgrataste renti, mis on piisavalt suured, et vedada suuri ja mahukaid kaupu ning piisavalt väikesed, et teha otseteid kesklinna kitsamatel tänavatel! 🙂
Probleem: elektrisõidukite laadimine võib selle omanikele tekitada suurt peavalu, eriti arvestades praegust kõrget elektrihinda… Autoomanik soovib vältida auto laadimist tundidel, mil elekter on väga kallis, raiskamata aega pidevale elektri hulgihindade jälgimisele.
Lahendus: Gridio töötas välja lahenduse, mis võimaldab laadida autot siis, kui elekter pole mitte ainult odavaim, vaid ka kõige rohelisem! 🙂
Probleem: tööstused eraldavad palju kahjulikke CO2 heitkoguseid ja seda pole võimalik suures mahus vältida.
Lahendus: UP Catalyst ületab selle probleemi, püüdes CO2 kinni ja tootes sellest grafiiti, grafeeni ja süsiniknanomaterjale, mida kasutatakse laialdaselt nt elektrisõidukite akudes. 🙂
Probleem: Põrandakütte omanikud märkavad, et pidevalt kasvava elektrihinnaga on põrandaküte muutumas lubamatuks luksuseks. Oleks vaja lahendust, mis vähendaks energiatarbimist (ja loomulikult ka sellega seotud CO2 heitkoguseid), säilitades samal ajal elu mugavused.
Lahendus: Themo töötas välja esimese digitaalse termostaadi, mis arvestab reaalajas elektrihindu ja ilmastikutingimusi. See optimeerib kogu süsteemi, mille tulemuseks on kuu lõpus 32% väiksem energiaarve!
Probleem: vesiniku tähtsus kasvab plahvatuslikult kogu maailmas selle energiatootmise potentsiaali tõttu. Tööstuslikud vesinikutootjad on aga piiratud selliste väärismaterjalide (plaatina) kõrgete hindade tõttu, mis mängivad olulist rolli vesiniku veest eraldamisel.
Lahendus: Naco Technologies töötas välja uued materjalid, mis asendavad plaatinat! Taskukohane H2 kõigile! 🙂
Probleem: Eestis pole hüdroelektrijaamade ehitamiseks vajalikke kõrgeid mägesid.
Lahendus: Energiasalv lõi hübriidse ärimudeli, tuues turule „zero-terrain“ tehnoloogia – kus energia tootmiseks ja salvestamiseks vajalik kõrguste vahe on kunstlikult loodud pinna alla (600 m sügavusel) ja väljakaevatud materjaliks on kvaliteetne graniit, mida saab kasutada ehitustöödel. Kaks kärbest ühe hoobiga!
Probleem: päikesepargid nõuavad palju ruumi, mille tulemusena sagenevad vaidlused väärtuslike põllumajandusmaade hõivamise üle. Lisaks asuvad suured päikesepargid tavaliselt tarbimiskeskustest kaugel, mis tähendab suuri energia ülekande- ja jaotuskadusid.
Lahendus: HelioRec pakkus välja paigaldada päikesepaneelid veekogude pindadele tihedalt asustatud alade lähedusse – vaidlusteks põhjust pole, kuna veekogudes on palju vaba ruumi ning need asuvad tarbimise lähedal!
Probleem: enne päikesepaneelide paigaldamist katusele või maale on väga oluline teada, kas valitud koht on selleks sobiv – esmalt tuleb arvestada päikeseenergia potentsiaali, erinevat tüüpi piirangutega jne. Seda esimest sammu on väga oluline hoolikalt analüüsida, aga kohe tekib küsimus ”kuidas”?
Lahendus: Rexplorer töötas välja platvormi, mis võimaldab mõne sekundiga saada kõik vastused, sisestades lihtsalt oma aadressi või katastrinumbri. Nii lihtne see ongi! 🙂
Probleem: Siseruumide kütmine, jahutamine ja korralik ventilatsioon on üsna energianõudlikud tegevused, mille tulemusena tekivad kõrged energiaarved ja suured CO2 emissioonid.
Lahendus: Sol Navitas töötas välja nutika ventilatsioonisüsteemi, mis koosneb täiendavast autonoomsest kütte- ja ventilatsiooniseadmest, mis töötab hoonest väljapoole asetatava päikesepaneeliga. Selle tulemusel on värske ja jahe/soe õhk garanteeritud!
Probleem: päikesepaneelid toodavad alalisvoolu energiat. Seejärel muundab inverter selle vahelduvvooluks, et see oleks kooskõlas elektrivõrguga. Hiljem muudetakse see uuesti alalisvooluks, et ühildada energia elektriseadmetega. Taolise edasi-tagasi teisendusprotsessiga kaasneb kuni 30% energiakadu.
Lahendus: Ubik Solutions töötas välja uue seadme, mis edastab päikesepaneelide poolt toodetud toorenergia otse alalisvoolu kodumasinatele, ilma et oleks vaja mingeid teisendusi teha!
Kas need idufirmad kõlavad huvitavalt? Noh… Oleme kindlad, et nad võtavad tööle uusi inimesi. Uuri järgi! 🙂
Sunly on tänaseks investeerinud 14 startuppi. Kui ka sa oled tuvastanud probleemi, mille saaks rohetehnoloogia abil lahendada, siis võta meiega ühendust, et saaksid idufirmaks nr 15 ;).