1 minuti lugemine16. veebruar 2023

Kuidas muinsuskaitsealuses hoones päikeseenergiat toota?

Kuidas muinsuskaitsealuses hoones päikeseenergiat toota?

TV3 saade „Nurgakivi” külastas Noblessneri Kai kunstikeskust ja selle katust, ning kajastas, et päikesepaneele ei pea alati välja ostma, vaid neid saab ka rentida. Veelgi enam, päikeseenergiat saab kasutada ka muinsuskaitseliste ehitiste puhul. 

Kuidas Kai Kunstikeskus jõudis Sunly Cityni? „Eks me otsimegi pidevalt keskkonnasäästlikke ja jätkusuutlikke lahendusi. Kui Kai Kunstikeskus 2020. aastal uksed avas, siis elektrihindade tõus pani meid kiirelt tegutsema ning 2022 sügisest on meil päikesepaneelid katusel,” rääkis Kai Kunstikeskuse tegevjuht Kadri Laas saatele. 

Sunly pakub head teenust: nad võtavad vastutuse, tegelevad lubade ja muude teemadega ja meiepoolt investeeringut ei kaasnenudki. Maksame igakuist renti, aga toodang jääb meile,” lisas Laas. 

Noblessneris asuv hoone on muinsuskaitse all. Kuidas see päikesepaneelide paigaldamist mõjutas? „Meie maja on jah 1916. aastast muinsuskaitse all ehk siin oli erilube vaja, mis tänu Sunlyle õnnestus valutult korda saada,” selgitas Laas ja lisas: „Lisaks pidi mõtlema ka erinevate esteetiliste lahenduste ja süsteemide peale, mis sobiksid kõikidele osapooltele.” Tulemus sai minimalistlik ja kena.

Kui sa soovid vaadata, kui palju elektrit saaksid sina ise oma katusel või maal toota, siis kasuta Sunly City kalkulaatorit.