Solastone kasvatab eksporti

Kui seni on katusega integreeritud päikesepaneelide tootja Solarstone lõviosa käibest moodustanud Eesti turg, siis nüüd on seekiirelt muutumas. Juba eelmise aasta alguses seati siht vallutada Põhjamaade turg, reaalsuses suudeti aga napilt ära teenindada kohalik nõudlus. Nüüd kui tooted on Euroopa ja kaugemate turgude jaoks täielikult turuküpsed on laienemisplaan saanud aga hoo sisse. Eesti rohetehnoloogia iduettevõtte ekspordimahud kasvavad kiirenevas tempos, üheks põhjuseks asjaolu, et sihtturgudel on leitud tugevad partnerid ja edasimüüjad. Näiteks teeb Solarstone koostööd maailma suurima katusekivitootja BMI Grupiga. 

Solarstone loodi 2015 aastal, järgnes tempokas tootearendus ning et Eestis on palju vastuvõtlikke ja uuendusmeelseid inimesi, siis toimusid esimesed müügid juba 2016. aastal kodumaal. 2019. aastal investeeris ettevõttesse Sunly aitamaks Solarstone päikesepaneelidel siseneda ka välisturgudele. Tänaseks on Solarstone päikesekatuseid paigaldatud kokku kaheksasse riiki – Eesti, Soome, Rootsi, Norrasse, Lätti, Taani, Hollandisse ja nüüd ka Prantsusmaale, kus Rivieral jõudis äsja lõpule Solarstone esimese sealse projekti ehitus.  

Solartstone Riviera projektis paigaldati uue villa katusele 176 paneeli, mis koguvõimsuseks annab 18,48 kW. Solarstone turundusjuhi Maiko Kiisi sõnul kestsid Riviera projekti läbirääkimised pea kaks aastat ning algasid juba villa projekteerimisel. „Lähteülesanne välistas kliendile levinud katusepealsed tavapaigaldused, kuna tegu on väljakujunenud käekirja järgiva miljööväärtuslikku piirkonnaga. Kliendi tungiv soov oli leida kaasegne katuselahendus, mis oma multifunktsionaalsuses oleks ka kohalikele konservatiivsetele ametnikele aktsepteeritav,“ rääkis Maiko.

Maiko lisas, et Prantsusmaa lõunaranniku projekt on olnud põnev mitmes plaanis, kuna lisaks Solarstone paneelidele transporditi kõik katuseehituseks vajalikud materjalid Eestist ning kaasati ka teisi Eesti taustaga ettevõtteid. „Piiranguterohketes koroonatingimustes õnnestus ka ad hoc meeskonna komplekteerimine ja komandeeringu korraldamine suurt pilti arvestades meilüllatavalt hästi. See katus on meid kokku viinud erinevate (rohe)ettevõtjatega, millest võib välja kooruda põnevaid arenguid, mille osas saame ehk varsti ka uudiseid jagada,“ lubas Maiko.

Solarstone tooted on hästi vastu võetud ka Skandinaavia maades, kus kliendid hindavad rohetehnoloogiat ja ilusat disaini. 2018. aastal saavutas Solarstone seal märgilise võidu, kui sõlmis partnerluse Rootsi turu PV lahenduste turuliidri Svea Solariga. Soomes ja Rootsis on Solarstone paigaldanud enam kui 40 katust ning Norras sõlmiti hiljuti eksklusiivne edasimüügileping. Norra fjordide vahel on ka esimesed katused juba paigaldatud ja elektrit tootmas. Oluline aspekt neil turgudel on elektriautode osakaal – päikesekatusega on ju võimalik neidki laadida. Tulevikus täidavad päikesekatused ka rohetankla rolli.